تبلیغات

 

حیدریه کرمانشاه - بررسی و تبیین خطر علمای بی عمل و دنیاطلب در سخنان مهندس همتی

حیدریه کرمانشاه

                         خطر عالمان بی عمل و دنیا زده در دنیا و آخرت؟

مهندس حاج بهروز همتی مدیر بنیادفرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) کرمانشاه جلسه هفته گذشته این بنیاد را به موضوع خطر علمای دنیا طلب و بی عمل در روایات قرار داد و توضیحاتی در این باره ارائه نمود و به تبین روایات ذیل پرداخت.

به نقل از فائزون: امام باقر (ع) فرمود: هرکه علم جوید برای اینکه بر علما ببالد یا بر سفها ستیز یا مردم را متوجه خود کند باید آتش دوزخ را جای نشین خود گیرد همانا ریاست جز برای اهلش  شایسته نیست.

 امام صادق (ع) به حفض بن غیاث  فرمود : ای حفص هفتاد گناه جاهل آمرزیده شود پیش از آنکه یک گناه عالم آمرزیده شود. از امام صادق (ع) نقل شده است : عیسی بن مریم (ع) فرمود : وای بر علما بد که چگونه آتش دوزخ بر آنها زبانه کشد.

امام صادق (ع) فرمود : کسی که حدیث ما را برای سود دنیا خواهد در آخرت بهره ای ندارد  و هرکه آنرا برای خیر آخرت جوید ، خداوند به او خیر دنیا و آخرت عطا دهد. باز حضرت امام صادق (ع) می فرماید : چون عالم را دنیا دوست دیدید ، او را نسبت به دینتان متهم بدانید  . بدانید دینداریش حقیقی نیست زیرا دوست هر چیزی گرد محبوبش می گردد و فرمود خدا بدو وحی فرمود که : میان من و خودت عالم فریفته دنیا را قرار مده  که تورا از راه دوستیم برگرداند زیرا که ایشان راهزنان  بندگان جویای منند. همانا کمتر کاری که با ایشان کنم اینست که شیرینی مناجاتم را از دلشان برکنم.

رسول خدا (ص) فرمود : دانشمندان فقیه تا زمانی که وارد دنیا نشده اند امین پیغمبرانند. عرض شد یا رسول الله  معنی ورودشان در دنیا چیست ؟ فرمود : پیروی سلطان ، پس چون چنین کنند نسبت به دینتان از ایشان بر حذر باشید...

http://up98.org/upload/server1/01/z/r8j11lzyue560l70hz9t.jpg

به نقل از فائزون: امیرالمومنان علی (ع) فرمود : ای دانشجو ! همانا دانش امتیازات بسیار دارد . اگر به انسانی تشبیهش کنی : سرش تواضع است . چشمش بی رشکی ، گوشش فهمیدن ، زبانش راست گفتن ، حافظه اش کنجکاوی ، دلش حسن نیت ، خردش شناختن اشیا و امور ، دستش رحمت ، پایش دیدار علما ، همتش سلامت ، حکمتش پرهیزکاری ، قرارگاهش رستگاری ، جلو دارش عافیت ، مرکبش وفا ، اسلحه اش نرم زبانی ، شمشیرش رضا ، کمانش مدارا ، لشگرش گفتگوی با علما ، ثروتش ادب ، پس اندازش دوری از گناه ، توشه اش نیکی ، آشامیدنش سازگاری ، رهبرش هدایت ، رفیقش دوستی نیاکان .

مردی به خدمت رسول خدا آمد و گفت : یا رسول الله علم چیست ؟ فرمود : سکوت کردن ، گفت : سپس چه ؟ فرمود :  گوش فرا دادن . گفت : سپس چه ؟ فرمود : حفظ کردن.گفت سپس چه ؟ فرمود : به آن عمل کردن . گفت سپس چه ای رسول خدا ؟ فرمود : انتشارش دادن.

زیدشحام از امام باقر (ع)درباره خدای عزوجل می گوید : باید انسان به خوراک خویش نظر داشته باشد . پرسید معنی خوراک چیست ؟ علمی را که فرا می گیرد نظر کند از که فرا می گیرد  زیرا علم غذای روح است  و خوبش موجب صحت و بدش باعث مرض روح می گردد.

هشام گوید : به امام صادق (ع) عرض کردم : حق خدا بر مردمان چیست ؟ فرمود : اینکه آنچه دانند بگویندو از آنچه ندانند باز ایستند. چون چنین کنند حق خدا را به او پرداخته اند(از علم خود مضایقه نکنند و ندانسته چیزی نگویند)

امیرالمومنین علی (ع) در بعضی از سخنرانی های خویش می فرماید : بدانید کسی که از سخن ناحقیکه به او گویند از جا کنده شود عاقل نیست و آنکه به ستایش نادان خرسند گردد حکیم نیست. مردم فرزند کارهای نیکشانند و ارزش هرکس به اندازه کاریست که به خوبی انجام دهد. سخن علمی گویید تا ارزشتان هویدا شود.

امام صادق (ع) می فرماید : منزلت مردم را به اندازه روایتی که از ما میکنند بشناسید هرکه بیشتر و بهتر روایت کند مقامش بالاتر است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مسائل روز افزود:

برخی از مسائل و مشکلاتی که در بعد داخلی و خارجی به وجود آمده متاسفانه نابسامانی هایی را در بخشی از بازار به وجود آورده است که بر روی برخی قیمتها اثر گذاشته است که در واقع یک جهش نامناسب و نا معقولی را در برخی از اقلام و اجناس ایجاد کرده که حتی با تورم جهانی هم سازگار نیست. دلار به دوهزار تومان وو سکه در داخل به یک میلیون و پنجاه هزار تومان هم رسید ، این درحالی است که پنجاه درصد افزایش این قیمت ناشی از مسائل جانبی بود و به حقیقت موضوع بر نمی گردد.

طبیعی است برخی از مسائل و مشکلاتی که در اقتصاد جهانی رخ نشان می دهد بر اقتصاد همه کشورها اثر می گذارد چون اینها به هم وابسته هستند. خوب ما این را تا یک حد و مرزی قبول داریم اما از آن حد و مرز به بعد هم دولت مردان باید تلاش کنند که اشکال برطرف شود و هم باید جلوی دست درازی دلالان که هر بار سرمایه شان را در یک مسیر برای ازدیاد ثروت به کار می گیرند ، باید برخورد جدی صورت بگیرد. اما بخشی از این هم ناشی از زمزمه های غرب دانست که بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران طراحی کرده اند ، بخصوص در استانه انتخابات.

تنها چیزی که آمریکا ، اسرائیل و غرب  ، انتظار آن را می کشند ، خلوتی حضور مردم در پای صندوقهای رای می باشد تا در واقع زبانشان برای تهاجم و قوتشان برای مقابله با نظام افزایش پیدا کند.

 

یکی از دلایل اینکه آنها در مقابل ایران به خاری و ذلت افتاده اند بحث حضور مردم در تمام صحنه های انقلاب  که یک نمونه بارز آن  حضور 88 درصدی مردم در انتخابات سال 1388  بود . گرچه این شیرینی را یک عده در کام ملت تلخ کردند اما حضور و اقتدار رهبری در حفاظت از رای مردم  ، دشمن را ناامید کرد و بسیاری از حیله هایشان بر باد رفت لذا برای انتخابات جدید در حال تلاش هستند. قطعا خلوتی حضور مردم برای مملکت آسیبهایی را در پی خواهد داشت. بنابراین اولویت  اول همه ما  و همه کسانی که ذره ای دلشان برای این نظام ، انقلاب ، رهبری  می تپد ، تشویق همه آحادبرای حضور حداکثری است.

همتی استاندار سابق خراسان شمالی پیرامون رد صلاحیت برخی گفت : اولین توصیه اینجانب این است که تمام کسانی که به هر دلیلی تایید صلاحیت نشده اند ، اجازه ندهند  که کمترین بهره برداری  منفی  در رابطه با نظام ، انقلاب ، رهبری و حتی شورای نگهبان از آنها بشود . در روزهای اخیر دیدیم که عده ای از عزیزان  که به هر دلیلی صلاحیت آنها رد شد  اطلاعیه دادند و اعلام کردند که همچنان پا در رکاب نظام ، انقلاب ف رهبری  هستند ولو اینکه به تشخیص عده ای از مسئولین استانی که در سمت هیات نظارت استانی هستند رد شده اند که این نظر قطعی شورای نگهبان نمی باشد بلکه زیرمجموعه ای از شورای نگهبان است و خود شورای نگهبان باید به شکایات ارسالی رسیدگی و نظر قطعی را اعلام فرماید و از این کانال است که برخی حقوقها بر خواهد گشت .

اما از آنجا که اصل حفظ ثبات و پایداری  و حضور مردم است ، همه کسانی که مدعی انقلابی بودن هستند و در خط رهبری می باشند باید اینجا هم اثبات کنند که اجازه فرصت طلبی به هیچ کس داده نمی شود.برخی تحریک می کنند و برخی نیز ممکن است از طرف رادیوهای بیگانه تماس بگیرند و از زبان آنها مطلبی گرفته بشود که در بوق و کرنا بکنند و برعلیه کلیت نظام از آن سواستفاده بکنند.

 

ما باید تمام تلاشمان را برای گرم کردن تنور پرشکوه انتخابات بکار بگیریم ، چرا که دشمن خلوتی حضور ما را می خواهد و ما باید این فرصت را از او بگیریم.. اقداماتی که دشمن انجام می دهد یک بخشی از آن جنگ روانی است. . اینها تصمیم گرفته اند در واقع 6 ماه بعد کاری را انجام بدهند اما نمیکنند چون اگر قادر بودند همین الان این کار را میکردند.

حدیث
  • آخرین پستها


/