تبلیغات

 

حیدریه کرمانشاه - تأکید رهبر معظم بر حمایت از حزبی که با کانال کشی بخواهد روشنگری به سوی ارمانها نماید

حیدریه کرمانشاه

       

در شرایطی که بسیاری تلاش داشتند، روشنگریهای نیروهای حزب اللهی را مذموم و مناقات با وحدت جلوه دهند، رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان کرمانشاه به تبیین دیدگاهشان درباره فعالیت حزبی پرداخته و شاخصه های حزب مورد تأیید خود را بیان فرمودند.

این فرمایشات با توجه به اتفاقات اخیر کرمانشاه و فعالیتهای نیروهای حزب الله که معظم له به انها اشراف دارند، بسیار ظریف، حکیمانه و حائز اهمیت است.

 

ایشان در اینباره فرمودند: «...سؤال پیش مى‌آید كه نگاه ما به تحزّب و حزب چیست. الان وقت كم است و من نمیتوانم تفصیلاً بگویم؛ ان‌شاءالله یك وقتى در این باره به تفصیل صحبت میكنم. به طور اجمال بگویم ما با تحزّب مطلقاً مخالف نیستیم. این كه خیال كنند ما با حزب و تحزّب مخالفیم، نه، اینطور نیست. قبل از پیروزى انقلاب، پایه‌هاى یك حزب بزرگ و فعال را خود ما ریختیم؛ اول انقلاب هم این حزب را تشكیل دادیم، امام هم تأیید كردند، چند سال هم با جدیت مشغول بودیم؛ البته بعد به جهاتى تعطیل شد. همان وقت به ما اشكال میكردند كه تحزّب با وحدت عمومى جامعه مخالف است. من آن وقت یك سخنرانى مفصلى كردم، كه بعد هم پیاده شد و چاپ شد و پخش شد؛ تحت عنوان «وحدت و تحزّب». تحزّب میتواند در جامعه انجام بگیرد، در عین حال وحدت هم صدمه‌اى نبیند؛ اینها با هم منافاتى ندارد. منتها آن حزبى كه مورد نظر ماست، عبارت است از یك تشكیلاتى كه نقش راهنمائى و هدایت آحاد مردم را به سمت یك آرمانهائى ایفاء میكند.

 ما دوجور حزب داریم: یك حزب عبارت است از كانال‌كشى براى هدایتهاى فكرى؛ حالا چه فكرى به معناى سیاسى، چه فكرى به معناى دینى و عقیدتى. اگر چنانچه كسانى این كار را بكنند، خوب است. قصد عبارت از این نیست كه قدرت را در دست بگیرند؛ میخواهند جامعه را به یك سطحى از معرفت، به یك سطحى از دانائى سیاسى و عقیدتى برسانند؛ این چیز خوبى است. البته كسانى كه یك چنین توانائى‌اى داشته باشند، به طور طبیعى در مسابقات قدرت، در انتخابات قدرت هم آنها صاحب رأى خواهند شد، آنها برنده خواهند شد؛ لیكن این هدفشان نیست. این یك جور حزب است؛ این مورد تأیید است. میدان باز است؛ هر كس میخواهد بكند، بكند.

 یك جور حزب، تقلید از احزاب كنونى غربى است - حالا من گذشته را كارى ندارم - احزاب كنونى غربى به معناى باشگاه‌هائى براى كسب قدرت است؛ اصلاً حزب یعنى مجموعه‌اى براى كسب قدرت. یك گروهى با هم همراه میشوند، از سرمایه و پول و امكانات مالىِ خودشان بهره‌مند میشوند، یا از دیگران كسب میكنند، یا بندوبست‌هاى سیاسى میكنند، براى اینكه به قدرت برسند. یك گروه هم رقیب اینهاست؛ كارهاى مشابه اینها را انجام میدهد تا آنها را از قدرت پائین بكشد، خودش بشود جایگزین. الان احزاب در دنیا غالباً اینگونه‌اند. این دو حزبى كه در آمریكا به نوبت در رأس كار قرار میگیرند، از همین قبیلند؛ اینها در واقع باشگاه‌هاى كسب قدرتند. این نه، هیچ وجهى ندارد. اگر كسانى در داخل كشور ما با این شیوه دنبال تحزّب میروند، ما جلویشان را نمیگیریم. اگر كسى ادعا كند كه نظام جلوى تشكیل احزاب را گرفته است، یك دروغ واضحى گفته؛ چنین چیزى نیست؛ اما من اینجور حزبى را تأیید نمیكنم. اینجور حزب‌سازى، اینجور حزب‌بازى معنایش عبارت است از كشمكش قدرت؛ این هیچ وجهى ندارد. اما حزب به معناى اول، یعنى یك كانال‌كشى در درون جامعه، براى گسترش فكر درست - چه فكر عقیدتى و اسلامى، چه فكر سیاسى و تربیت كادرهاى گوناگون - بسیار خوب است؛ این چیز نامطلوبى نیست. اجمال قضیه این است؛ حالا تفاصیلش را ان‌شاءالله در وقتهاى دیگرى عرض میكنیم...»

 

حزب الله: از نکات تطبیقی قابل توجه در فرمایشات معظم له آن است که بحمدالله فعالیتهای جریان حزب الله کرمانشاه نیز طی سه و دو سال گذشته همین گونه بوده است، یعنی نه تنها خارج از چارچوب احزابی که همواره برای تصاحب قدرت تلاش می کنند بوده، بلکه در نقطه مقابل، هدف و جهت آن اعتقادی و روشنگری در راستای تحکیم و تقویت آرمانهای انقلاب و شهیدان بوده و انشاءالله خواهد بود.

 انتقادات و بعضا مخالفتهای نیروهای حزب الله با عملکرد انحرافی برخی مسئولین نیز در همین امر ریشه دارد و جریان حزب الله تلاش نموده که افکار عمومی نسبت به این مسائل ومشکلات آگاهی یابند.

 در عین حال مفتخر است که همواره از باندهای ثروت و قدرت بدور بوده و دنبال تصاحب کرسیهای قدرت نبوده و نمی باشد، بلکه حتی برخی نیروهای حزب اللهی این شهر، پستها و جایگاههای دولتی خود را نیز در این مسیر فدا نموده اند(مانند برادر حاج جلیل کرم که به جهت مخالفت با عملکرد استاندار کنونی، از پست مدیریت چهار ساله خود کنار رفت).

 

البته همچنانکه پیشتر گفته شد، مخالفین مغرض جریان حزب الله در ماههای اخیر با طراحی سناریوهای پیچیده و درگیرهای فیزیکی ساختگی سعی داشتند تا بتوانند جریان حزب الله را امنیتی و انتظامی و غیرمنطقی جلوه دهند لکن به تدریج دریافتند که آب در هاوان می کوبند و خدای متعال نمی گذارد صدای حق آنان خاموش شود و لذا باید مجددا یاداور شد که حتی یک مورد از درگیرهای ساختگی به وجود آمده را نیروهای حزب الله ابتدا به ساکن آغاز نکردند و همواره سناریوسازان آغازگر و کلیدزننده حملات فیزیکی و ضرب و جرح نیروهای حزب الله بوده اند.

 در طرف مقابل حزب الله کرمانشاه همواره بر انتقاد و استدلال صریح و شفاف و بدور از تنش و کشمکش فیزیکی تأکید داشته و این مهم را در آینده نیز برای خود تکلیف الهی می داند.

 

 به هر حال فرمایشات فوق الذکر معظم له در جو کنونی کرمانشاه، بسیار حائز اهمیت و دقت بوده و خون تازه ای بر رگهای نیروهای حزب الله تزریق نموده و بسیاری از جوسازیها و تهمت پراکنیها را خنثی نمود.

 امیداواریم در چارچوب روشنگری صریح و قوی بر استمرار تلاشهای خویش استقامت نمائیم انشاءالله.

حدیث
  • آخرین پستها


/