تبلیغات

 

حیدریه کرمانشاه - ابراز ناراحتی مقام معظم رهبری از روند برخورد مسئولین با مفاسد اقتصادی در گذشته+ یک نکته

حیدریه کرمانشاه

مقام معظم رهبری: جنجال و هیاهو تا یك مقدارى براى آگاهى‌ها لازم است ... خب، البته خبررسانى شد؛ مطبوعات، دیگران، كارهائى كردند، خبررسانى كردند، ایرادى ندارد؛ اما دیگر نباید قضیه را خیلى كش بدهند.

به توصیه های چند سال پیش (ما) عمل نشد اگر عمل می شد دیگر این فساد بانکی اخیر پیش نمی آمد

وقتى عمل نمیكنیم، خب، پیش مى‌آید؛ ذهن مردم را مشغول میكند، دل مردم را مشغول میكند، دل آدمها را میشكند. چقدر در این كشور از بروز یك چنین فسادى دلها ناراحت میشود؟ چقدر آدمها امیدشان را از دست میدهند؟ این سزاوار است؟ این به خاطر این است كه عمل نكردیم. از همان وقت كه گفته شد فساد ریشه‌دار میشود، ریشه پیدا میكند، شاخ و برگ پیدا میكند، هرچه كه بگذرد، كندنش مشكل میشود - اینها گفته شد، اینها تأكید شد، اینها همه بیان شد؛ اینها سرمایه‌گذار پاكدامن و صادق را مأیوس میكند - اگر عمل میشد، مبتلا به این مسائل نمیشدیم. حالا مبتلا شدیم...

مسئولین قضائى نباید به بدكاره و خرابكار و مفسد ترحم كنند(متن کامل در ادامه مطلب)

مسوولان، در ماجرای سوء استفاده بانکی دستهای خائن و مفسد را بدون ترحم قطع کنند

(نکته: تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم جلوگیری از ریشه دار شدن مفاسد اقتصادی و... نکته ای است که ریشه انتقادات و خبررسانیهای حزب الله کرمانشاه درباره مشکلات عدیده استان محسوب می شود امید است مسئولین قضایی استان و...  هر چه سریعتر با الهام از فرمایشات معظم له مانع ریشه درآوردن مفاسد اقتصادی و... استان شوند)

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌

خوشامد عرض میكنیم به برادران و خواهران عزیز؛ هم خدمتگزاران پرافتخار حجاج، مسئولان كاروانها، دست‌اندركاران كاروانها و غیر آنها، و هم مدیران ارشد حج در بعثه و در سازمان حج و زیارت. از خداوند متعال مسئلت میكنیم كه توفیق بدهد، هدایت كند، دستگیرى كند، تا شما با این همتهاى بلندتان، با این انگیزه‌هاى پرشور و عمیقتان، ان‌شاءالله بتوانید براى حجاج عزیز ما امسال یك حج معنوى، پرشكوه و مقبول عندالله فراهم كنید.

این حادثه‌ى بزرگ - یعنى حادثه‌ى حج - كه هر سال از سوى امت اسلامى تكرار میشود، یكى از آن رموز اساسى اسلام است. در روایت است كه حق حج این است كه شما بدانید «انّه وفادة الى ربّك»؛(1) وارد شدن بر خدا، میهمان شدن براى خداست. خب، معلوم است كه میهمانىِ مركز عظمت و مركز قدرت و مركز جمال و مركز كرم چقدر اهمیت و ارزش دارد. همه‌ى ملتهاى مسلمان از دور و نزدیك همت میكنند، تلاش میكنند تا هر سال خود را به این میهمانى بزرگ برسانند. عده‌اى این سعادت را، این توفیق را پیدا میكنند. خب، ما هم جزئى از امت اسلامى هستیم و گوشه‌اى از كار را برعهده داریم. از این حركت عظیم امت اسلام، بخشى هم متعلق به ما ایرانى‌هاست. هم باید به فكر برگزارى باشكوه و پرمغز و پرمعناى این مراسم در سطح بین‌الملل اسلامى باشیم و براى آن برنامه‌ریزى كنیم، هم باید به فكر بهره‌بردارى شخص خودمان باشیم. شما كه حاجى هستید و همه‌ى حجاج محترم، هر كسى باید به فكر بهره‌بردارى شخص خودش باشد. بنابراین هر دوى اینها باید در كنار هم ملاحظه شود.

در بخش اول كه برگزارى عمومى و بین‌المللى و متعلق به دنیاى اسلام و امت اسلامى است، یك وظائفى را حاجى ایرانى دارد؛ رفتار خوب نشان بدهد، برادرى نشان بدهد، همدلى نشان بدهد، از پیوند اسلامى میان خود و دیگر ملتها براى نزدیكتر شدن دلها استفاده كند؛ اینها جزو وظائف است؛ درست نقطه‌ى مقابل آن چیزى كه امروز دشمنان اسلام و مسلمین میخواهند. دشمنان اسلام و مسلمین میخواهند امت اسلام یكپارچه نباشد؛ چون اگر یكپارچه شد، قوى میشود، مقتدر میشود، در میدانهاى گوناگون هویت‌یابى میكند؛ آن وقت كار براى مستكبران جهانى سخت خواهد شد. لذا میخواهند جدا كنند. اختلافات مذهبى را راه مى‌اندازند، اختلافات قومى را راه مى‌اندازند، ناسیونالیسمهاى افراطى را در بین ملتها به جریان مى‌اندازند؛ این فارس است، این عرب است، این ترك است، این پاكستانى است، این كجائى است، این شیعه است، این سنى است؛ این اختلافات را هى برجسته میكنند، هى درشت میكنند، براى اینكه بین ما دیوار ایجاد كنند، براى اینكه دو نفرِ ما را به یكدیگر بدبین كنند تا ما با هم نباشیم، دستهامان در هم گره نشود و یك حركت عظیم به وجود نیاید.

 امسال این توطئه بیشتر خواهد بود؛ این را بدانید. امسال چون بیدارى اسلامى به وجود آمده است، مصر بیدار شده است، تونس بیدار شده است، لیبى بیدار شده است، یمن بیدار شده است، بحرین بیدار شده است، ملتهاى مسلمان در انقلابهاى خود، در نهضتهاى بزرگ خود، آن نقطه‌ى بُرنده و تیزِ حركت خود را علیه استكبار قرار داده‌اند، علیه صهیونیستها قرار داده‌اند، بنابراین سعیشان این است كه نگذارند بین ملتها ارتباط برقرار شود، دلها به هم نزدیك شود. «صد دل به یكدیگر چو شود آشنا، یكى است». وقتى كه دلها با هم آشنا شد، میشود مثل یك دل؛ یك اراده، یك خواست، یك تصمیم؛ این را نمیخواهند. لذا تأكید خواهند كرد سنى را در سنى‌گرى، شیعه را در شیعه‌گرى، فرقه‌هاى مختلف را در آن خصوصیاتِ خودشان هى تشدید میكنند. براى تحریك احساسات، متأسفانه ابزارهائى هم دارند. همه جا ابزار دارند، در آنجا شاید هم بیشتر. بر اینها فائق بیائید. «و اعتصموا بحبل الله جمیعا».(2) حج یكى از مظاهر حبل‌الله است؛ به این حبل و ریسمان مستحكم الهى چنگ بزنید جمیعاً؛ یعنى با هم. با هم باشید. نه فقط شما ایرانى‌ها با هم باشید، بلكه شما امت اسلام با هم باشید. مسلمانها، از آفریقائى‌اش، تا آسیائى‌اش، تا اروپائى‌اش، سیاه و سفیدش، در هر نقطه‌ى دنیا كه هستند، یك تن واحدند. این، آن نگاه عظیم و عمومى و جهانى است.

 ارتباط برقرار كنید، حرف بزنید، خبر بدهید، خبر بگیرید، روحیه بدهید، روحیه بگیرید؛ حقایقى را كه درباره‌ى استكبار، مستكبرین، معاندین، مخالفین میدانید - شما سى سال تجربه دارید - براى آن برادرانى كه تازه وارد این میدان شده‌اند، تشریح كنید. آنهائى هم كه توانائى تبیین و بیان و این چیزها ندارند، با رفتارِ خودشان مردم را دعوت كنند؛ «كونوا دعاة النّاس بغیر السنتكم».(3) مردم را با زبان هم میشود دعوت كرد، اما دعوت قوى‌تر و بهتر، با عمل است. ادبتان، احترامتان، دلبستگى نشان دادنتان به حقایق حج، اینها رفتارهاى جمعى و عمومى است براى بهتر برگزار كردن این واقعه‌ى بین‌الملل اسلامى.

 یك دسته كارها هم هست كه مال دل خود شماست، مربوط به دل خودتان است، مربوط به شخص خودتان است؛ باید ذخیره بگیرید. ما در این دنیا آلوده هستیم به مادیات، به انگیزه‌ها، به وسوسه‌ها. اگر بخواهیم با همین وضعیت از این مرزى كه اسمش مرز مرگ است، عبور كنیم، واى به حال ماست. باید خودمان را پاكیزه كنیم. این پاكیزگى در نماز حاصل میشود، در تلاوت قرآن حاصل میشود، در روزه حاصل میشود، در انفاق و صدقه حاصل میشود، در انواع فرائض این پاكیزگى براى انسان پیش مى‌آید؛ حج یك مجموعه‌اى از همه‌ى این فرائض است. در حج ذكر هست، در حج طواف هست، در حج نماز هست، در حج وقوف هست، در حج توجه به خدا هست، در حج انفاق هست، قربانى هست؛ همه چیز در حج جمع است؛ یك مجموعه‌اى است از این كارها.

 این چند هفته را خیلى قدر بدانید. در این چند هفته دلها را پاكیزه كنید، تطهیر كنید. بهترین جا براى تطهیر، همین مراسم حج است؛ مسجدالحرام است، طواف خانه‌ى خداست، مسجد نبى مكرم است، آن مراسمِ عظیم است. با جمعید، در بین جمعید، اما هر كدام به طور مستقل یك سیم ارتباطى با خدا دارید. هیچ كس هم ممكن است مطلع نشود، خبر نشود. این ارتباط را حفظ كنید، تقویت كنید. از حالا شروع كنید، بلكه از قبل از این باید شروع كرد.

 باید براى حج آماده شد؛ همچنان كه براى ماه مبارك رمضان، روش و رفتار عالمان بزرگ و سُلاّك و اهل معنا و طریقت این بوده كه از ماه‌ها پیش از ماه رمضان، خودشان را براى ورود در ماه ضیافت الهى آماده میكردند. حج هم همین جور است؛ از قبل از سفر، خود را باید آماده كرد؛ از همه‌ى كارها هم مهمتر، پرهیز از گناه است؛ پرهیز از غیبت، پرهیز از ظلم، پرهیز از نگاه ناپاك، پرهیز از عمل ناپاك. این پرهیزها دل را آماده میكند براى ورود در این وفاده‌ى الهى، این ضیافت الهى.

 بعد از آنكه رفتید آنجا بهره گرفتید، براى خودتان ذخیره درست كردید و برگشتید، سعى كنید در حفظ آن ذخائر. در طول سفر مبارك حج عادت شده - و چقدر عادت خوبى است - كه حجاج تلاوت قرآن میكنند مكرر در مكرر؛ بعضى‌ها یك ختم قرآن در مدینه تلاوت میكنند، بعد مى‌آیند مكه، یك ختم یا دو ختم قرآن در مكه تلاوت میكنند؛ این عادت را ادامه بدهید. بعضى‌ها كه اهل تهجد و نماز شب نیستند، در حج تهجد را آزمایش میكنند، براى خودشان وسیله قرار میدهند، میروند در مسجدالحرام، مسجدالنبى، متهجد میشوند؛ این را ادامه بدهید، نگه دارید.

 اگر ما اینها را رعایت كنیم، حج یك دستگاه عجیبِ دگرگون‌ساز است. هر موسم حجى، یك حركتى در كل جامعه به وجود مى‌آید؛ یعنى یك حركت جمعى است، بحث تك‌تكى نیست. در این موسم، محبتها به خداى متعال افزایش پیدا میكند. دلى كه گنجینه‌ى محبت الهى باشد، خیلى باارزش و ذى‌قیمت است. دلى كه جاى محبت خداست، به گناه كمتر میل میكند یا میل نمیكند؛ به كار خیر متمایل میشود. این محبت را باید ایجاد كرد. ایجاد این محبت، با ذكر، با توجه، با اخلاص، با تضرع حاصل میشود. غرض، خیلى قدر بدانید؛ هم از جهت جمعى، هم از جهت فردى.

 كشور خودتان را هم - كه ایران عزیز و سربلند است - در این سفر سربلند كنید. حاجى ایرانى با رفتار خود میتواند كشور خود را، تاریخ خود را، انقلاب خود را، نظام جمهورى اسلامى خود را در چشم مردم دنیا - كه آنجا همه از جاهاى مختلف جمعند - شیرین و عزیز كند. عكسش هم میشود. میشود برویم آنجا با كارهاى بد، نامناسب و سبك، كشورمان را سبك كنیم، ملتمان را سبك كنیم.

 من با سوغاتى خریدن مخالف نیستم، اما با این بازارگردى‌ها چرا؛ خیلى بد است. یك عده‌اى عطش بازارگردى دارند؛ اینها ملت شما را، مردم شما را سبك میكند؛ حیف است. میروند یك جنسهائى را میخرند، غالباً هم جنسهاى بى‌كیفیت از كشورهاى دوردستِ سودجو كه با همان كمپانى‌هاى داخل آن كشور میزبان بندوبست دارند. براى حجاج جنس بدلى و بى‌كیفیت درست میكنند مى‌آورند توى این بازارها میریزند، شما هم میروید این ارز خودتان را و عِرض خودتان را میریزید براى اینكه این كالاهاى بى‌كیفیت را خریدارى كنید. امروز در كشور ما خوشبختانه كالاهاى داخلى با كیفیت خوب، متنوع، زیبا، ساخته‌شده‌ى دست كارگر ایرانى - برادر خودتان - فراوان است. بعضى‌ها قبل از اینكه سفر مكه بروند، سوغاتى‌هاى سفر را در اینجا میخرند - كار خوبى است - نگه میدارند؛ بعد كه برگشتند، همانهائى را كه در بازار شهر خودشان تهیه كرده‌اند، به عنوان سوغاتى میدهند. هدیه‌ى سفر است دیگر، خوب است. این كار، خیلى كار خوبى است.

 بعضى‌ها به عنوان چیز متبرك، از آنجا سوغاتى مى‌آورند؛ تبركى ندارد. این جانمازهائى كه در سنندج و كردستانِ خودمان میبافند، بمراتب از جانمازهائى كه از آنجا مى‌آورند، بهتر است. برادر خودتان را تقویت كنید، ساخت دست او را كه هم زیباتر است، هم بهتر است، بخرید و این را به عنوان سوغاتى بدهید. این را آنجا ببرید و به افرادى كه دوست دارید، سوغاتى بدهید. همه‌ى اجناس خودمان همین طور است؛ حالا من جانماز را مثال زدم كه مقدس‌ترین است. اینها را رعایت كنید.

 ما در اسلام همه چیز داریم. نظام اسلامى در درون خود همه چیز دارد. این كالاى مادى است، كالاى معنوى هم داریم. معارف ما، درس ما، قرآن ما، سنت ما، احادیث ائمه‌ى اطهار (علیهم‌السّلام)، اینها همه، سرمایه‌هاى ماست. اگر چنانچه به این سرمایه‌ها توجه كنیم، از آنها استفاده كنیم، خودمان را از آنها محروم نكنیم، پیش میرویم؛ «ان احسنتم احسنتم لأنفسكم»؛ اگر به دست خودمان خود را محروم كردیم، «و ان اسأتم فلها».(4) «و من اوفى بما عاهد علیه الله»؛ اگر چنانچه به آنچه با خدا معاهده كردیم، عمل كردیم، «فسیؤتیه اجرا عظیما»؛(5) اگر چنانچه نه، آنچه را كه با خداى متعال معاهده كردیم و قرارداد گذاشتیم، شكستیم، «فمن نكث فانّما ینكث على نفسه»،(6) علیه خودمان كار كرده‌ایم.

 چند سال قبل از این - نمیدانم حالا ده سال است یا بیشتر است - من توصیه‌هاى مؤكدى را راجع به مقابله‌ى با فساد اقتصادى به مسئولین كشور كردم؛ استقبال هم كردند؛ اما خب، اگر عمل میكردند، دیگر این فساد بانكى اخیر - كه حالا همه‌ى روزنامه‌ها و همه‌ى دستگاه‌ها و همه‌ى ذهنها را پر كرده - پیش نمى‌آمد. وقتى عمل نمیكنیم، دچار این حوادث میشویم. اگر با فساد مبارزه بشود، دیگر این چند هزار میلیارد - یا هرچه - سوءاستفاده‌اى كه افرادى بیایند بكنند، پیش نمى‌آید. وقتى عمل نمیكنیم، خب، پیش مى‌آید؛ ذهن مردم را مشغول میكند، دل مردم را مشغول میكند، دل آدمها را میشكند. چقدر در این كشور از بروز یك چنین فسادى دلها ناراحت میشود؟ چقدر آدمها امیدشان را از دست میدهند؟ این سزاوار است؟ این به خاطر این است كه عمل نكردیم. از همان وقت كه گفته شد فساد ریشه‌دار میشود، ریشه پیدا میكند، شاخ و برگ پیدا میكند، هرچه كه بگذرد، كندنش مشكل میشود - اینها گفته شد، اینها تأكید شد، اینها همه بیان شد؛ اینها سرمایه‌گذار پاكدامن و صادق را مأیوس میكند - اگر عمل میشد، مبتلا به این مسائل نمیشدیم. حالا مبتلا شدیم.

 البته حالا هم من این را عرض بكنم، مردم عزیزمان بدانند؛ خوشبختانه مسئولین كشور در هر سه قوه، هم با این حادثه، هم ان‌شاءالله با حوادث دیگر مبارزه میكنند و پیشگیرى میكنند؛ باید هم بكنند، وظیفه‌شان است كه مقابله و مبارزه كنند. هر سه قوه دارند تلاش میكنند. یك عده‌اى میخواهند از این حوادث استفاده كنند براى زدن توى سر مسئولین كشور. مسئولین كشور دارند كار میكنند؛ هم مجلس، هم دولت، هم قوه‌ى قضائیه.

 خب، البته خبررسانى شد؛ مطبوعات، دیگران، كارهائى كردند، خبررسانى كردند، ایرادى ندارد؛ اما دیگر نباید قضیه را خیلى كش بدهند. بگذارید مسئولین كارشان را بكنند؛ عاقلانه، مدبرانه، قوى و با دقت قضایا را دنبال كنند. جنجال و هیاهو تا یك مقدارى براى آگاهى‌ها لازم است؛ دیگر همین طور هى ادامه دادن - بخصوص كه اگر بعضى‌ها هم بخواهند در این بین استفاده‌هاى دیگرى از این مسائل بكنند  - هیچ مصلحت نیست. باید مراقبت بشود. البته مسئولین دنبال كنند. مردم هم بدانند كه این چیزها دنبال میشود و متوقف نمیشود و ان‌شاءالله به توفیق الهى دستهاى خائن قطع خواهد شد.

 مسئولین قضائى هم كه بحمدالله حالا دنبال این مسئله را با جدیت گرفته‌اند، اطلاع‌رسانى كنند و در موارد خود به مردم اطلاع بدهند؛ مردم هم بدانند كه دارد كار پیش میرود. و به بدكاره و خرابكار و مفسد هم نباید ترحم كنند.

 امیدواریم خداوند متعال به بركت تفضلات خودش، توجهات خودش، بركات خودش بر این ملت، ان‌شاءالله حج امسال را حج مباركى قرار بدهد و ان‌شاءالله همه‌ى شما، همه‌ى ملت ایران مشمول ادعیه‌ى زاكیه‌ى حضرت بقیةالله (ارواحنا فداه) باشند و ان‌شاءالله با سلامتى و عافیت این حج را با سربلندى انجام بدهید و بسلامت برگردید.

والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته‌

1) من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 620
2) آل عمران: 103
3) مشكاةالأنوار، ص 46
4) اسراء: 7
5) فتح: 10
6) همان‌

حدیث
  • آخرین پستها


/