تبلیغات

 

حیدریه کرمانشاه - تفسیر کوتاه سوره قدر

حیدریه کرمانشاه

جمعه 28 مرداد 1390

تفسیر کوتاه سوره قدر

نویسنده: رزمندگان اسلام   

درك شب قدر موقوف به معرفت حضرت زهرا(س)

تفسیر کوتاه سوره قدر در بیان امام صادق(ع) که فرمود: انا انزلناه فی لـیلة القـدر: لیله و شب، حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها  است و  قدر،  خداوندمتعال.  پس هر کس حضرت فاطمه زهراء(س) را به حقیقت معرفت بشناسد،‌ شب قدر را درک کرده است و آن حضرت، فاطمه)س) نامیده شد، چون خلائق از شناخت او بریده و جدا شده اند و فرمایش خداوند عزّوجلّ که: شب قدر از هزار ماه بهتراست یعن‍ی بهتر ازهزار مؤمن زیرا او مادر مؤمنین است و دراین شب فرشتگان و روح نازل می شوند... و طـلوع سپیده دم؛ یعنی تا هنگام ظهور و قیام حضرت قائم آل محمد(ع) تفسیر فرات کوفی،ص۵۸۱.

علامه طباطبایی(ره):  الف: پیامبر اكرم(ص) فرمود: وقتی شب قدر می شود ملائكه ای كه ساكن در «سدره المنتهی» هستند و جبرئیل یكی از ایشان است نازل می شوند در حالی كه جبرئیل به اتفاق سایرین پرچم هایی را به همراه دارند.  یك پرچم بالای قبر من و یكی بر بالای بیت المقدس و پرچمی در مسجدالحرام و پرچمی بر طور سینا نصب می كنند و هیچ مومن و مومنه ای در این نقاط نمی ماند مگر آنكه جبرئیل به او سلام می كند، مگر كسی كه دائم الخمر و یا معتاد به خوردن گوشت خوك و یا زعفران مالیدن به بدن خود باشد.
ب: از امام صادق(ع) در مورد روح سوال شد. حضرت فرمودند: روح از جبرئیل بزرگتر است و جبرئیل از سنخ ملائكه است و روح از آن سنخ نیست. مگر نمی بینی خدای تعالی فرموده: «تنزل الملائكه و الروح» پس معلوم می شود روح غیر از ملائكه است.
 سلام و امنیت
قرآن كریم در بیان این ویژگی شب قدر می فرماید: «سلام هی حتی مطلع الفجر» كلمه سلام و سلامت به معنای عاری بودن از آفات ظاهری و باطنی است و جمله «سلام هی» اشاره به این مطلب دارد كه عنایت الهی تعلق گرفته است به این كه رحمتش شامل همه آن بندگان شود كه به سوی او روی می آورند و نیز به اینكه درخصوص شب قدر باب عذابش بسته باشد. به این معنا این است كه در این شب كید شیطان ها هم موثر واقع نشود چنانكه در بعضی از روایات نیز به این معنا اشاره شده است...(المیزان)
                  

حدیث
  • آخرین پستها


/