تبلیغات

 

حیدریه کرمانشاه - درخواست امت حزب الله کرمانشاه:هر چه سریعتر مهره اصلی و پاس دهنده مفاسد اقتصادی استان محاکمه شود

حیدریه کرمانشاه

 فرمایشات مهم مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان و برگزیدگان بخش‌های اقتصادی:  «مسئله‌ى مبارزه با فساد اقتصادى هم خیلى مهم و یك ركن اساسى كار است. البته متأسفانه همیشه اینجور است كه مفسد اقتصادى در مركز دولتى جاپا پیدا میكند. یعنى یك كسى را پیدا میكند كه به او كمك كند، به او پاس بدهد، تا او آبشار بزند. تا كسى در داخل حصار نباشد كه به آن متجاوز كمك كند، آن متجاوز نمیتو اند فساد اقتصادى بكند. لذا مسئولین دولتى موظفند نسبت به بُروز و نفوذ فساد اقتصادى در دستگاه‌هاى دولتى بشدت حساس باشند...اگر یك جا احساس كردید و دیدید در دستگاه‌هاى دولتى - این، مخاطبش مسئولین دولتى هستند - شائبه‌ى فساد وجود دارد، نباید هیچ ملاحظه بكنید. اگر ملاحظه كردید، این مسئله خیلى سریع گسترش پیدا میكند؛ چون بشدت واگیردار است. بیمارى فساد اقتصادى جزو آن بیمارى‌هاى واگیردارِ بسیار شدید و سریع است؛ لذا بایستى حتماً به این مسئله توجه كرد ...»

 

( اشاره: فرمایشات معظم له در باب مفاسد اقتصادی، خصوصا در استان ما از این جهت قابل توجه است که بر اساس این فرمایشات، امت حزب الله استان انتظار دارند تا هر چه سریعتر مهره شاکله اصلی و پاس دهنده مفاسد اقتصادی استان بازجویی و محاکمه شود انشاءالله)

                       rbnpm2pm2ma9zynb5c1x.jpg 

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معظم له: فعالان و برگزیدگان بخش خصوصی، مدیران عرصه‌های اقتصادی، صنعتی، كشاورزی، بانكی، فناوری اطلاعات و خدمات همراه با نمایندگان تشكل‌های صنفی، عصر امروز(چهارشنبه) در دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی به تبادل نظر و بررسی مسائل مختلف اقتصادی پرداختند.
در ابتدای این دیدار كه بیش از 3 ساعت طول كشید، 18 نفر از فعالان اقتصادی، دیدگاه‌های خود را درباره اوضاع اقتصادی كشور بیان كردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تأكید بر تلاش، تدبیر و شتاب بیشتر در تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله افزودند: دشمن با سلاح ناكارآمد تحریم درصدد زمین زدن ملت ایران و نظام اسلامی است اما این هدف خصمانه، با جهاد اقتصادی مسئولان و مردم ناكام می‌ماند و ملت بزرگ ایران، با امید سرشار به آینده، به جایگاه شایسته خود دست خواهد یافت.
رهبر انقلاب اسلامی دیدار با فعالان اقتصادی بخش‌های دولتی و خصوصی را در مقطع حساس كنونی، اقدامی نمادین برای نشان دادن اهتمام نظام اسلامی به مسئله اقتصاد و تحرك و پیشرفت اقتصادی دانستند و تأكید كردند: پیام جلسه امروز، لزوم توجه بیشتر و جدی‌تر مسئولان و فعالان بخش‌های اقتصادی، و همچنین آحاد مردم به مسئله اقتصاد است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بیان گزارش اوضاع اقتصادی كشور از زبان فعالان بخش‌های خصوصی را یكی دیگر از اهداف دیدار امروز برشمردند و افزودند: همانگونه كه در سخنان اغلب فعالان مشهود بود با همت مغزهای متفكر، و شخصیت‌های علمی و فنی، پیشرفت‌های چشمگیری در عرصه‌های تولید، خدمات، كشاورزی، صنعت و صنایع دانش‌بنیان به وقوع پیوسته كه متأسفانه اغلب مردم از آن مطلع نیستند و باید این افتخارات ملی كه متعلق به ملت ایران است، به اطلاع مردم رسانده شوند.
ایشان خاطرنشان كردند: بیان پیشرفت‌ها به معنای نادیده گرفتن نقاط ضعف و كمبودها نیست اما بیان نقاط منفی باید با لحن علاج‌جویانه و امیدبخش باشد تا واقعیات كشور، وارونه جلوه داده نشود.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: یكی از شگردهای جنگ روانی دشمنان در شرایط كنونی، ناامید كردن مردم بویژه نسل جوان و فعال كشور است، بنابراین همواره باید پیشرفت‌ها و ظرفیت‌های شگرف كشور برای اطلاع مردم منعكس شود.
ایشان در بیان علت نامگذاری سال جاری به سال جهاد اقتصادی به هدف جبهه استكبار برای زمین زدن ملت مقاوم ایران و نظام اسلامی از راه اقتصاد اشاره كردند و افزودند: باید با شناخت اهداف، ابزار و سلاح دشمن و با جهاد اقتصادی به مقابله با این هدف رفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین ویژگی‌های جهاد اقتصادی، به استمرار، همه جانبه‌گی،  هوشمندی و اخلاص اشاره كردند و افزودند: باید این نكته را درك كرد كه جهاد اقتصادی، در واقع حركتی هدفدار در مقابله با حركت غرض‌آلود و خصمانه دشمن است.
رهبر انقلاب اسلامی هدف واقعی تحریم‌های ایران را فلج كردن اقتصاد كشور خواندند و خاطرنشان كردند: عامل حقیقی این تحریم‌ها مسئله انرژی هسته‌ای نیست چرا كه روند تحریم ها، 32 سال پیش هنگامی آغاز شد كه نامی از مسائل هسته‌ای در كشور نبود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر مقابله هوشمندانه ملت ایران و مسئولان كشور با تحریم‌ها افزودند: اگر تحریم، مؤثر و برای دشمنان كارگشا بود همان سال‌های اول انقلاب اهداف مستكبران را محقق می‌ساخت چه برسد به اكنون كه ملت و نظام در مقابل تحریم‌ها، به تدریج حالت ضدضربه پیدا كرده‌اند.
ایشان دور زدن تحریم‌ها و مهم‌تر از آن روی آوردن به توانایی‌های داخلی را از جمله شیوه‌های موفق ملت و مسئولان در شكست دادن تحریم‌ها برشمردند و افزودند: مقابله افتخارآمیز نظام اسلامی با تحریم‌ها، همچون تمامی 32 سال اخیر، با موفقیت ادامه خواهد یافت.
رهبر انقلاب همچنین با تأكید بر لزوم تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله و دستیابی ایران به رتبه اول كشورهای منطقه در عرصه‌های مهم و حیاتی افزودند: رقبای منطقه‌ای در حال كار و تلاش شدید هستند و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز، نیازمند سرعت بیشتر، تدبیر و حركت منضبط‌تر و درواقع نیازمند جهاد اقتصادی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دستیابی به رتبه اول منطقه در مسائل مهم و حیاتی را نه یك هوس بلكه یك نیاز واقعی و سرنوشت‌ساز خواندند و افزودند: در اوضاع كنونی منطقه و جهان، هر كشوری كه نتواند از لحاظ اقتصادی، علمی و زیرساخت‌ها از رشد لازم برخوردار شود بی‌رحمانه مورد تطاول قرار می‌گیرد بنابراین باید با استحكام درونی و پیشرفت اقتصادی، اهداف سند چشم انداز را محقق كرد.
رهبر انقلاب ظرفیت‌های كشور را از لحاظ منابع، هوش و استعداد انسانی، منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی، فوق‌العاده خواندند و افزودند باید این ظرفیت‌های درجه یك را بالفعل كرد و رتبه اول منطقه را به دست آورد كه این مهم، نیازمند كار و تلاش مضاعف است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به گذشت 5 سال از آغاز اجرای سند چشم‌انداز 20 ساله، كارهای انجام شده در برنامه چهارم توسعه را خوب ارزیابی كردند اما افزودند: برخی اهداف آن برنامه از جمله رشد 8 درصدی، كاهش بیكاری، كاهش تورم و افزایش سرمایه‌گذاری محقق نشده است بنابراین در اجرای برنامه پنجم توسعه، باید همت و تلاش مضاعف انجام داد تا ضمن جبران این كمبودها، سهم برنامه پنجم در تحقق اهداف سند چشم‌انداز محقق شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه در زمینه اجرای سیاست‌های كلی اصل 44، كارهای خوبی انجام شده اما كافی نیست، خاطرنشان كردند: براساس سیاست‌های ابلاغی اصل 44، باید زمینه یك اقتصاد رقابتی با حضور بخش خصوصی بوجود آید كه لازمه چنین كاری، تحرك بیشتر برای اجرای كامل سیاست‌های اصل 44 است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: هدف از اجرای سیاست‌های كلی اصل 44، فقط واگذاری بنگاه‌ها نیست بلكه در كنار واگذاری‌ها باید در زمینه توانمند كردن بخش خصوصی، فراهم كردن امكان مدیریت خوب و نظارت جدی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی نیز كارهای اساسی انجام شود.
ایشان برخورد قاطعانه و جدی با مفاسد اقتصادی را یكی از زمینه سازی‌های مناسب برای تشویق حضور سالم و قانونمند بخش خصوصی دانستند و خاطرنشان كردند: مبارزه با مفاسد اقتصادی بسیار مهم و یك ركن اساسی است.
رهبر انقلاب اسلامی خطاب به مسئولان دولتی تأكید كردند: باید نسبت به بروز و نفوذ كوچكترین فساد اقتصادی در دستگاه‌های دولتی بشدت حساس باشید و با آن بیرحمانه و بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد كنید چرا كه در غیر این صورت مفاسد اقتصادی همچون بیماری واگیر سریعاً گسترش خواهد یافت.
ایشان اجرای كامل سیاست‌های حمایتی از بخش تولید را یكی دیگر از موارد مهم برشمردند و خاطرنشان كردند: تولید، اساس اقتصاد است و باید در چارچوب اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، سهم بخش تولید حتماً اختصاص یابد.
رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه افزودند: البته بخش تولید هم در قبال این حمایت وظایفی دارد كه از آن جمله، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، افزایش بهره‌وری، و نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در كنار اعطای تسهیلات به بخش تولید و حمایت از تولیدكنندگان، باید نظارت قوی نیز وجود داشته باشد تا برخی سوءاستفاده‌كنندگان، از تسهیلات اعطایی برای كارهای دیگر استفاده نكنند.
موضوع واردات و صادرات بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب اسلامی در جمع فعالان اقتصادی بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تنظیم و كنترل واردات را لازم دانستند و خاطرنشان كردند: در هر شرایطی باید ملاحظه تولید داخلی از جمله محصولات كشاورزی را كرد ضمن این كه این توجیه كه واردات به رقابت پذیری تولید داخلی كمك می‌كند، دارای منطق قوی نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص موضوع صادرات، به رشد بسیار خوب صادرات غیرنفتی در سال‌های اخیر اشاره كردند و افزودند: انتظار این است كه رشد صادرات غیرنفتی به گونه‌ای پیش رود كه بخش صادرات بر واردات، غلبه پیدا كند و بتوانیم خود را از درآمد نفتی بی نیاز كنیم.
ایشان وابستگی به درآمد نفت را یكی از بلیات كشور دانستند و با یادآوری سخنان چند سال قبل خود مبنی بر قطع وابستگی به درآمد نفت تا حدی كه امكان بستن درِ چاه‌های نفت برای هر مدتی امكان‌پذیر باشد، خاطرنشان كردند: رهایی اقتصاد كشور از درآمدهای نفتی، زمینه‌ساز اقتدار و پیشرفت عظیم ملت و نظام اسلامی خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در كنار حمایت دولت از صادرات، صادركنندگان نیز باید كیفیت، بسته‌بندی، تنوع، استحكام و زیبایی محصولات و تولیدات خود را ارتقاء دهند و آنها را در موعد مقرر به دست مشتری و خریدار برسانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: لازمه تحقق این موارد، نیازمند فرهنگ حُسن عمل در تولیدات است.
ایشان یكی دیگر از موارد ضروری در اقتصاد كشور را تدوین برنامه‌ای جامع برای رشد بخش تعاون دانستند و با اشاره به موضوع مهم لزوم دسترسی یكسان به اطلاعات اقتصادی، افزودند: همه فعالان بخش خصوصی باید به طور یكسان و بدون تبعیض از فرصتهای سرمایه‌گذاری مطلع باشند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر لزوم پیگیری جدی‌تر موضوع شفاف‌سازی اطلاعات، خاطرنشان كردند: محدود بودن دسترسی اطلاعات برای برخی افراد خاص، زمینه‌ساز ویژه‌خواری‌های عجیبی می‌شود كه برای مقابله با آن، باید دسترسی به اطلاعات، عمومی شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع بندی مطالب مطرح شده در دیدار فعالین اقتصادی بخش دولتی و خصوصی، اظهار امیدواری كردند: دیدار امروز زمینه ساز انگیزه بیشتر و فعالیت هوشمندانه، هدفدار و مضاعف همه علاقه مندان به ملت، كشور و نظام شود.

حدیث
  • آخرین پستها


/